niedziela, 7 stycznia 2007

Więzienie Seodaemun

Wybraliśmy się do więzienia znajdującego się przy Seodaemun, które pełniło swą funkcję od 1908 aż do drugiej połowy lat 80. ubiegłego wieku. Miejsce samo w sobie przygnębiające, ciasne cele, niektóre wielkości skrzynki, kształtem przypominające trumnę. Czasami ludzi trzymano nawet w zwykłych skrzyniach. W muzeum znajdującym się na terenie więzienia, pokazano za pomocą kukieł jak wyglądały tortury na więźniach. Nic przyjemnego, zwłaszcza gdy z głośników dobiegają krzyki ofiar.

서대문 근처에서 있는 감옥에 갔다. 속에서 무서운 것은 많던데 특별이 스피커에서 죄수의 나오는 소리가 낙담했다.

Po wyjściu na zewnątrz szare od tygodni niebo zrobiło się nagle przejrzyste. Zaczynam doceniać możliwość patrzenia w górę.

3 komentarze:

tommy pisze...

zapomniales dodac o wycieczkach 5-letnich dzieci, ktorym od dziecka wpaja sie nienawisc do japonczykow ... coz, nie nam to osadzac w koncu :)

Crube pisze...

Nie przeczę, że pokazywane tam sceny nie są odpowiednie dla tak małych dzieci, ale duża część muzeum jest poświęcona walce o niepodległość. Przypuszczam, że zamysłem nauczycieli było pokazanie ludzi, którzy mimo świadomości ciężkich represji poświęcili życie dla ojczyzny. Szkoda tylko, że tak wielu Koreańczyków nie potrafi przebaczyć i wciąż żywią nienawiść do narodu japońskiego, a jak pokazuje historia to nie prowadzi do niczego dobrego

Marcela pisze...

hmm faktycznie przygnębiające szczaególnie ta pętla...