niedziela, 28 września 2008

Z koreańskiej prasy

Podczas zakończonych już Igrzysk Olimpijskich w stolicy Kraju Środka, koreańscy sportowcy byli wygwizdywani przez chińskich kibiców za każdym razem jak tylko pojawili się na arenie. Zamiast tego dopingowano drużyny przeciwne, nawet jeśli były to Stany Zjednoczone, albo… Japonia. Według specjalistów upadła ostateczna Linia Maginota chińskiego nacjonalizmu – kibicuj każdemu tylko nie Japonii. Powodów dla takiego zachowania jest wiele, zaczynając od ukarania pro-chińskich demonstratorów przez rząd Korei w czasie przemarszu ze zniczem olimpijskim w Seulu. Oliwy do ognia dodały komentarze, jakie pojawiły się na koreańskich stronach, jakoby trzęsienie ziemi w Sichuan było karą od Boga.
Również bezpodstawne lub bardzo wątpliwe stwierdzenia jakoby w Korei istniały teorie o tym, że m.in. chińskie pismo, akupunktura, czy nawet chińska piękność Xi Shi miały swój rodowód na półwyspie, i były one rozprowadzone przez Internet na pewno nie poprawią stosunków między oboma krajami.

Po tym jak wcześniej wykryto melaminę w dwóch przekąskach - Misarang Custard z Haitai Confectionery i Milk Rusk z J&J International (importowane z Chin i Hong Kongu), Koreańska Agencja Rządowa do Spraw Jedzenia i Narkotyków (KFDA) podała 26 września, że trująca substancja znajduje się również w chińskiej śmietance do kawy - Vegetable Cream Powder F25. KFDA nałożyła zakaz na rozprowadzanie lub sprzedaż co najmniej 304 chińskich produktów.

Mongołowie oskarżają Koreańczyków o rozpowszechnianie seks turystyki w ich kraju. W 2002 w stolicy Mongolii, Ulan Bator otwarto pierwszy bar karaoke, którego właścicielem był obywatel Korei Południowej. Ilość tego typów miejsc wzrosła do 50.
Według ambasady koreańskiej w Mongolii „Seks turystyka podkopuje obraz Korei Południowej i jej obywateli”. Pod koniec 2007 na terenie Mongolii przebywało około 3 tysięcy Koreańczyków. W ostatnim roku liczba turystów wyniosła około 40 tysięcy.
Koreańskie Ministerstwo Równouprawnienia i Rodziny wprowadziło tzw. prawo paszportowe i jest teraz w stanie zabronić wydania lub odnowienia paszportu osobom, które były aresztowane za kupowanie seksu.

Źródło: hani

Brak komentarzy: