piątek, 17 października 2008

Z koreańskiej prasy

Won Jeong-hwa (35 lat) została skazana przez sąd rejonowy w Suwon na pięć lat więzienia za naruszenie prawa o bezpieczeństwie narodowym.
Won przybyła do Korei Południowej pięć lat temu podając się za uchodźca z Północy. Oskarżono ją o zbieranie informacji na temat południowokoreańskich instalacji wojskowych i przekazywanie ich północnokoreańskim agentom w Chinach.

Pomimo przedłużającego się impasu w sprawie zastrzelenia południowokoreańskiej obywatelki na plaży w Korei Północnej, północnokoreańskie miasto Kaesong przyciągnęło już 100 tysięcy turystów z południa - donosi firma zajmująca się organizowaniem wycieczek na północ.
Firma Hyundai Asan Corp. wchodząca w skład koncernu Hyundai od grudnia zeszłego roku organizuje wycieczki na do Kaesong, północnokoreańskiego miasta znajdującego się zaledwie 70 kilometrów od granicy rozdzielającej obie Koree. Codziennie około 370 osób odwiedza to miejsce.

Minister Spraw Zagranicznych Polski Radosław Sikorski, który 4 października przybył z trzydniową wizytą do Korei, powiedział, Polska chce by jej polityczne i ekonomiczne stosunki z Koreą Południową wkroczyły w „nowy etap”, wykorzystując podobieństwa pomiędzy oboma krajami.
Wskazał na fakt, że Polska i Korea Południowa są „zatrzasięnte pomiędzy potężniejszymi sąsiadami i nie są krajami specjalnie bogatymi w surowce naturalne”. „Oba narody żyją z handlu i własnych umiejętności. Uważam, że stwarza to okoliczności do wzajemnego zrozumienia, jak również do ekonomicznego rozwoju”.
„Wierzę, że Polska jest obiecującym i głównym centrum produkcyjnym zarówno dla japońskich jak i koreańskich firm” powiedział Minister.
Sikorski jest najwyższym polskim oficjelem, który odwiedził Koreę od czasu utworzenia nowego rządu roku temu i inauguracji nowego prezydenta na początku tego roku.

Źródłó: yonhap

Brak komentarzy: