środa, 4 marca 2009

Z koreańskiej prasy

Po 30 latach dyskusji plan by wybudować podwodny tunel łączący Koreę z Japonią zaczyna nabierać kształtów. Grupa naukowa z obu krajów zgodziła się na spotkaniu 8 stycznia stworzyć komisję, która opracuje dokładne plany.
Trasa jest wciąż opracowywana, ale prawie pewne jest, że początek swój będzie miała w Karatsu, w mieście w prefekturze Saga w północno-zachodniej Japonii. Koreańska część najprawdopodobniej będzie zaczynać się na wyspie Geoje. Japończycy uważają wyspę Goeje za najlepszą opcję, ze względów technicznych. Jeśli Karatsu i Geogje zostaną połączone to podwodny tunel będzie się rozciągał na 209 km (z czego 145km pod wodą), stając się w ten sposób najdłuższym na świecie.
Źródło: The Chosun Ilbo

Południowokoreańska Komisja Prawdy i Pojednania (KPP) ogłosiła w poniedziałek, że potwierdziła, iż pomiędzy lipcem a sierpniem 1950 roku co najmniej 3,400 cywili i więźniów przetrzymywanych w więzieniach na terenie Busan, Masan i Jinju, zostało legalnie zamordowanych przez żołnierzy i policję. Jest to pierwszy przypadek, kiedy państwowa instytucja oficjalnie potwierdziła podejrzenia, że wojskowi oficerowie i policjanci wycofując się natychmiast po wybuch wojny koreańskiej na południe półwyspu, byli zaangażowani w masowe zabójstwa więźniów.
Ofiary zostały zabrane z więzień, w których ich przetrzymywano zaraz jak tylko wybuchła wojna pod pretekstem przeniesienia do innych ośrodków karnych. Część zginęła od strzałów w głowę, a część utopiono w morzu.
Co najmniej 1500 zamordowanych należało do tzw. Ligi Bodo (Sojuszu Narodowego Przewodnictwa), których podejrzewano o możliwość współpracy z Północą.

Dowództwo Połączonych Sił i Północnokoreańska Armia spotkały się pierwszy raz od sześciu i pół roku, ale spotkanie zakończyło się po pół godzinie, bez żadnych rezultatów po tym jak zaledwie obie strony przedstawiły swoje stanowiska.
W czasie rozmów przeprowadzonych o 10 rani w poniedziałek w Panmundżomie, Korea Północna domagała się wstrzymania wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, mających się odbyć pomiędzy 9 a 20 Marca. Strona północnokoreańska nazwała ćwiczenia „przygotowaniami do inwazji na Północ, które tylko zaostrzą stosunki pomiędzy obiema Koreami”. Ostrzegli również, że jeśli prowokacje ze strony amerykańskiej armii w strefie zdemilitaryzowanej będą dalej kontynuowane, to zostanę poczynione „środki zaradcze”.

Źródło: hani

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

...masakra...w trzy dni pochłonęłam wszystkie wpisy a mało wcale tego nie było...fotki są świetne...gratuluje pomysłowości... :)

Katarzyna pisze...

Trzeba będzie mieć mocne nerwy, co by wjechać do tego tunelu ^___^