czwartek, 27 listopada 2008

Z koreańskiej prasy

Soju, tradycyjny koreański napój alkoholowy ma swoje własne hasło w Merriam-Webster’s Collefiate Dictionary. Znalazł się tam wraz z około setką nowych słów, które stały się częścią codziennego języka Amerykanów. Słownik określa soju jako „koreańską wódkę destylowaną z ryżu”.

Cena ziemi na wyspach Dokdo wciąż rośnie i wynosi 777.3 miliona wonów (US$1=W926), co jest wzrostem o 5.36 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, podał w poniedziałek samorząd okręgu Ulleung. Powierzchnia 91 skał wchodzących w skład grupy wysp Dokdo wynosi 187,551 metrów kwadratowych i jest własnością rządu. Cena wzrasta od 2000 roku, kiedy to po raz pierwszy przeprowadzono wycenę wartości ziemi w tym rejonie. W porównaniu z 2005 rokiem cena wzrosła z 272.9 miliona wonów. Okręg Ulleung twierdzi, że cena to tylko liczby, a prawdziwa wartość Dokdo jest nie do wycenienia, gdy weźmie się pod uwagę warunki historyczne, kulturowe i geograficzne.

Wartość całej Korei Południowej w zeszłym roku, w ramach ceny ziemi, jest 2.3 raza większa niż Kanady i 1.4 raza niż Australii. Narodowe Biuro Statystyk podało w swoim raporcie wypuszczonym w środę, że całkowita wartość koreańskiej ziemi wyniosła 3,325 trylion wonów pod koniec 2007 roku, wzrastając tym samym o 272 tryliona wonów (8.9 procent) w porównaniu z poprzednim rokiem.
W przeliczeniu na dolary amerykańskie daje to około 3,578 bilionów, o wiele więcej niż wartość Kanady (1,558 bilion dolarów) będącej 100 razy większej, czy Australii (2,639 biliony) 78 razy większej. Innymi słowy sprzedając Koreę, można by było kupić kraj dwa razy większy od Kanady.

Źródłó: The Chosun Ilbo

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

niezla ksiazka, czekam na autograf, mam nadzieje ze napiszesz kiedy wrocisz do Kalisza;p powiedz mi tylko 1 rzecz, napisales ze na 2 brzeg rzeki Han prowadzi 17 mostow + 7 dla metra, jednakze pod zdjeciem napisales ze 23, to w koncu ktora wersja jest poprawna?:P

Crube pisze...

Takich pytań się nie spodziewałem, nie myślałem, że liczba mostów będzie taką istotną kwestią:]Najwidoczniej musiał zdarzyć się jakiś błąd podczas podpisywania zdjęć. Mostów jest 24 - nie licząc obwodnicy, czy też tych będących w budowie;p

Anonimowy pisze...

no nie jest to istotna kwestia, po prostu z ciekawosci zapytalem;p tak czy siak calkiem mi sie podobala, gratulacje ;d